
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Auto Retry, Thermal Limit |
| Output Current | 1.7 A |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Output Current | 1.7 A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 410 µA |
| Max Supply Current | 580 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 410 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 766
Distributors
pcbx
Unit Price$0.82694
Ext.Price$0.82694
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.82694 | $0.82694 |
| 10 | $0.65731 | $6.57310 |
| 25 | $0.59837 | $14.95925 |
| 50 | $0.54471 | $27.23550 |
| 100 | $0.49586 | $49.58600 |
| 300 | $0.46992 | $140.97600 |
| 500 | $0.44533 | $222.66500 |
| 1000 | $0.41933 | $419.33000 |
